Południowa część Ameryki Południowej obejmująca Argentynę, Chile i Urugwaj, a także południowo – wschodnie regiony Brazylii (z Rio de Janerio) to pogodowe odbicie lustrzane względem Europy. Kiedy my przygotowujemy się do zimy, tam odnotywowane są najwyższe temperatury i rozpoczyna się najcieplejszy okres w roku. I to właśnie czas od grudnia do marca stanowi najlepszy moment na zaplanowanie podróży do Patagonii i Ziemii Ognistej.
Ze względu na ukształtowanie terenu, a także zwężenie kontynentu w kierunku południowym i położenie pomiędzy dwoma wielkimi akwenami – Oceanem Spokojny (Pacyfikiem) i Oceanem Atlantyckim lato wcale nie musi oznaczać wysokich temperatur. Rozpoczynając rejs w Brazylii czy Argentynie, w tętniących życiem Rio de Janerio i Buenos Aires z pewnością poczujemy prawdziwe oblicze latynoskiego lata. Jednak im dalej na południe, szczególnie w okolicach Ziemi Ognistej, Przylądka Horn temperatura znacznie się osiągając średnio ok. 15 stopni C. Do tego można spodziewać się wiatrów, które w Patagonii są wszechobecne i bardzo porywiste. Należy również pamiętać o ciepłych ubraniach podczas wycieczek w góry. Andy to potężne góry, ze szczytami sięgającymi blisko 7 tys. m n.p.m., co powoduje, że regiony te charakteryzują się częstą zmiennością pogody.
W przypadku rejsów wschonim wybrzeżem Ameryki Północnej, włącznie z Kalifornią, należy pamiętać, że to okres zimowy, więc i tutaj należy spodziewać się temperatur w granicach 20 stopni C.