22.07.2020
Podróżowanie nigdy wcześniej nie było tak proste jak w dzisiejszych czasach. Przystępne ceny oraz łatwość w poruszaniu się pomiędzy granicami państw spowodowały, że wakacje za granicą stały się popularne i dostępne dla każdego, kto kiedykolwiek marzył o odwiedzeniu dalszych zakątków świata. I choć możliwości mamy wiele, to jednak najczęściej pojawiającym się problemem jest właśnie wybór miejsca, w którym chcielibyśmy spędzić nasz urlop. Czas, jakim dysponujemy, to jeden lub dwa tygodnie, podczas których musimy zaplanować wypoczynek, zwiedzanie i atrakcje dla dzieci.Kupując wczasy w biurze podróży, z reguły decydujemy się na wyjazd w jedno konkretne miejsce – zazwyczaj są to stacjonarne wakacje All Inclusive przy basenie w pięciogwiazdkowym hotelu. A gdyby tak zmienić standardową formę podróżowania i udać się w rejs luksusowym statkiem wycieczkowym, który zabierze nas w kilka miejsc podczas jednej wyprawy? Gwarantujemy, że będzie to niezapomniane i wyjątkowe doświadczenie, a relaksująca atmosfera panująca na statku udzieli się każdemu! Postaramy się przybliżyć wszystkie zalety wakacji na morzu oraz rozwiać wszelkie wątpliwości, które mogą pojawić się przed pierwszą taką wycieczką.
Od jakiegoś czasu rejsy wycieczkowe stały się bardzo popularną formą spędzania zarówno krótszych, jak i dłuższych wakacji, również wśród Polaków. Lecz na czym tak właściwie polega to „rejsowanie”? Główną ideą jest wypoczynek na pokładzie ekskluzywnego statku, który codziennie zawija do różnych portów zabytkowych miast. Pasażerowie mają wtedy możliwość zwiedzenia nawet kilku miejsc w trakcie krótkiego urlopu, bez konieczności ciągłego pakowania się, przemieszczania i zmiany hotelu, co ma miejsce w przypadku wycieczki objazdowej. Niegdyś cena takiej wyprawy mogła odstraszyć nie jednego turystę, jednak obecnie rejsy stały się alternatywą dla wypoczynku All Inclusive. Wybierając się w taką podróż, wcale nie musimy rezygnować z jakichkolwiek udogodnień, ponieważ na pokładzie statku doświadczymy jeszcze więcej usług i rozrywek niż w nie jednym hotelu - kawiarnie, bary, restauracje, basen, jacuzzi, teatr, centrum SPA, park linowy, aquapark i wiele więcej! Dodatkowo, pasażerowie mają do wyboru wiele rodzajów kabin lub apartamentów suite o wyższej kategorii oraz dodatkowych udogodnieniach. Kabina z balkonem i widokiem na ocean czy może apartament z tarasem i jacuzzi? Decyzja zależy tylko od naszych preferencji i zasobności portfela.
Statki wycieczkowe przez swoje rozmiary oraz liczne atrakcje na pokładzie porównywane są najczęściej do pływających hoteli lub miast, w których nie brakuje nawet lodowiska czy też toru gokartowego. Obecnie największy z nich, mierzący 362m długości i ważący ponad 230 tys. ton, może pomieścić ponad 6000 pasażerów. Mowa oczywiście o Symphony of the Seas, należącym do Royal Caribbean International, który pierwszy raz wypłynął na morze w 2018 roku. Jego główna trasa to Wyspy Karaibskie, Meksyk i Portoryko. Do rodziny gigantów dołączyła także ponad rok temu AIDAnova, będąca częścią niemieckiej floty AIDA Cruises. W trosce o środowisko AIDAnova w całości napędzana jest niskoemisyjnym gazem płynnym. Armator zapowiedział, że do 2023r. będą kursować jeszcze dwa innowacyjne statki wycieczkowe. Również Costa Cruises nie odstaje od swych rywali, bowiem pod koniec 2019 roku wprowadziła na rynek nowy statek Costa Smeralda, która stała się odzwierciedleniem włoskiego stylu i gościnności. W rankingu największych statków wycieczkowych także bardzo wysoko plasują się MSC Grandiosa i Meraviglia, charakteryzujące się innowacyjną technologią, eleganckim wystrojem oraz komfortem i praktycznością.
Zdecydowanie największą popularnością wśród turystów cieszą się rejsy po Karaibach. Podczas tygodniowej podróży na pokładzie statku możemy dać się ponieść rytmom reagge na Jamajce, nurkować z płaszczkami na Kajmanach, odwiedzić ruiny miasta Majów w Meksyku oraz wylegiwać się pod palmą na Bahamach. Karaiby to istny raj, który w szczególności przyciąga wielu polskich turystów w miesiącach zimowych, kiedy to temperatura w Polsce nie rozpieszcza. Morze Śródziemne to nie mniej popularny kierunek! Armatorzy Costa Cruises oraz MSC Cruises organizują bardzo dużo rejsów w ciągu roku, podczas których statki odwiedzają śródziemnomorskie kraje: Włochy, Hiszpanię, Portugalię, Francję czy też Maroko w Afryce. Również Fiordy Norweskie, znajdujące się w zdecydowanie zimniejszym klimacie, zdobyły wielką rzeszę fanów, zachwycając cudownymi widokami i dziką naturą.
Na cenę rejsu wpływa kilka czynników. Pierwszy z nich to przede wszystkim termin i pora roku. Latem rejsy po Morzu Śródziemnym są zdecydowanie droższe niż wiosną lub jesienią. Odwrotnie jest w przypadku egzotycznych kierunków, takich jak np. rejs po Seszelach lub Karaibach, który odbywa się głównie w miesiącach zimowych lub jesiennych. Jeśli chcielibyśmy skorzystać z wolnych dni np. podczas świąt Bożego Narodzenia i udać się w morską podróż, to również ceny będą dużo wyższe niż normalnie. Sezonowość ma duże znaczenie, ale jeżeli chcemy cieszyć się dobrą pogodą oraz spokojnym oceanem, to powinniśmy zainwestować trochę więcej i wybrać wysoki sezon. Nie mniej istotnym czynnikiem jest długość rejsu oraz region i porty, które odwiedza po drodze statek. Im bardziej atrakcyjna trasa, tym cena może być wyższa. Ponadto, trzeba także wziąć pod uwagę fakt, że musimy dostać się do miejsca docelowego, z którego wypływa statek. Im dalsza destynacja, tym wyższe koszty biletu lotniczego oraz ubezpieczenia. Dobrą wiadomością dla rodzin jest duża zniżka dla dzieci oraz wiele bezpłatnych rozrywek dla ich pociech. Armatorzy wychodzą na przeciw oczekiwaniom rodzin – wielu z nich oferuje zniżki za dzieci do 18. roku życia, śpiące w tej samej kabinie co dorośli. Tak jak w przypadku tradycyjnych wycieczek z biura podróży, organizatorzy również przewidzieli oferty last minute, które są sprzedawane w promocyjnych cenach ze względu na krótki czas do wylotu. Decydując się na zakup rejsu, należy zwrócić uwagę na to, czy podana cena obejmuje tylko kabinę, czy również dodatkowe usługi jak np. bilety samolotowe lub hotel, w którym możemy się zatrzymać przed wejściem na pokład.
Podstawowa cena rejsu zawiera: pobyt na statku i korzystanie z atrakcji rekreacyjno-sportowych oraz wieczornych spektakli w teatrze, zakwaterowanie w dwuosobowej kabinie wewnętrznej z 3 posiłkami oraz napojami bezalkoholowymi, przekąski pomiędzy posiłkami głównymi, usługę bagażową podczas wejścia oraz zejścia ze statku oraz codzienny serwis kabinowy. Klimatyzacja dostępna jest w każdej kabinie. Kolejnym nasuwającym się pytaniem zapewne jest, co w takim razie nie jest uwzględnione w cenie? Dodatkowo będziemy musieli dopłacić za obowiązkowe napiwki dla obsługi w kwocie 10-15 euro za dzień na osobę. Warto także pamiętać, że waluta na każdym statku może być inna i jest zależna od trasy. Cena nie zawiera również dopłaty do kabiny z oknem, balkonem lub tarasem, opcji All Inclusive oraz opcjonalnych wycieczek w odwiedzanych miejscach podczas rejsu. Usługi takie jak Internet, kosmetyczka, fryzjer lub zabiegi w SPA są także extra płatne.
Jeśli chodzi o wyżywienie na statku, to nie musimy się martwić tym, że będziemy chodzić głodni. Szeroki wybór restauracji i barów sprawi, że nawet najbardziej wymagające kubki smakowe zostaną zaspokojone. Kuchnia śródziemnomorska czy może azjatycka? Jedno jest pewne - to będzie także podróż kulinarna przez różne kuchnie świata! Jak już wspominaliśmy wcześniej, podczas rejsu mamy zapewnione pełne wyżywienie: śniadanie, obiad, kolacje oraz przekąski pomiędzy posiłkami. Napoje, takie jak kawa, herbata, woda dostępne są w dystrybutorach w restauracji bufetowej. Jeśli chcielibyśmy sączyć drinka nad basenem lub popijać wino do kolacji, musimy dopłacić do pakietu All Inclusive (niektórzy armatorzy, np. AIDA w cenie rejsu zapewniają również wino i piwo w trakcie kolacji oraz obiadu). Również za dodatkową opłatą możemy udać się na posiłek do restauracji specjalistycznej, serwującej np. sushi. Należy tylko pamiętać o wcześniejszej rezerwacji stolika. Restauracje serwują także posiłki wegetariańskie, koszerne oraz bezglutenowe - konieczne jest jednak zgłoszenie takiej informacji w trakcie dokonywania rezerwacji w biurze podróży.
Marzysz o wypoczynku połączonym ze zwiedzaniem kilku miejsc? Lubisz próbować nowych rzeczy, a tradycyjne hotele już nie spełniają Twoich oczekiwań? Zawsze chciałeś spróbować nurkowania w błękitnych wodach oceanu? Jeśli na te wszystkie pytania odpowiedziałeś twierdząco, to znak, że rejs na statku wycieczkowym będzie strzałem w dziesiątkę! Nie musisz bać się choroby morskiej, ponieważ na tak dużym wycieczkowcu prawie nie czuć, że znajdujemy się na morzu lub oceanie. Luksus, szeroki wybór atrakcji, wyśmienita kuchnia z całego świata oraz przepiękne wyspy i miasta odwiedzane podczas wyprawy sprawią, że powrót do rzeczywistości będzie bardzo trudny. Nim się obejrzysz, zaczniesz myśleć o kolejnej takiej podróży, bowiem jak powiedział niegdyś polski podróżnik: „wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej”. Tak też jest w przypadku rejsowania - kto raz połknął bakcyla, to trudno będzie odpuścić.