21.01.2019
Na lotnisku w Denspasar na Bali zapada cisza, ulice opustoszałe, urzędy nieczynne, sklepy zamknięte, elektrownie z trudem radzą sobie z sytuacją. Wygląda jak kryzys czy wręcz załamanie gospodarcze. Tymczasem Indonezyjczycy po prostu świętują „dzień ciszy”... To nie kryzys - to Nyepi – święto państwowe, oficjalnie i wyjątkowo uroczyście obchodzone na Bali!
Na tą okazję balijskie władze przygotowały następujący komunikat:
"W związku z tym, iż Hinduskie święto Nyepi przypada we czwartek, 7 marca 2019 roku uprasza się o:
-
- Zakazuje się pracy fizycznej, nakazuje natomiast skupienie na duchowym wymiarze święta.
- Zakazuje się podróżowania, nakazuje pozostanie z rodziną
- Zakazuje się hucznych zabaw, rekreacji i jakichkolwiek uciech.
W celu uczczenia święta zgodnie z wymogami religijnymi, należy zwrócić szczególną uwagę na następujące kwestie:
- Obchody Święta Nyepi rozpoczynają 7 marca 2019 się o godzinie 6.00 czasu środkowo – indonezyjskiego (GMT + 8) i potrwają do 8 marca do godziny 6.00 tego samego czasu.
– Zezwala się na loty techniczne i pomoc medyczną oraz lądowania awaryjne.
– Wszystkie loty do lotniska Bandara Udara Nigurah Rai zostają odwołane. Zezwala się jedynie na loty tranzytowe.
– Operatorów wycieczek i biura podróży uprasza się o wyjaśnienie turystom rangi święta Nyepi w celu uniknięcia zaskoczenia sytuacją oraz uszanowania miejscowych zwyczajów.
– Wszystkie porty morskie pozostaną w tym czasie zamknięte.
– Właściwe dla miejsca przebywania władze lokalne władze mogą udzielić dyspensy zwalniającej z w/w zasad w przypadku porodu, nagłej choroby lub innych nieprzewidzianych okoliczności"
Dobrym wyborem na pierwszy rejs są wycieczki po Morzu Śródziemnym. Najpopularniejsze opcje to:
Tak ścisłe zasady obowiązują na południu Bali dlatego sporo osób opuszcza ten region dzień przed obchodami święta i udaje się do bardziej muzułmańskiej części wyspy. Indonezja jest największym krajem muzułmańskim na świecie. Enklawę hinduizmu stanowi właśnie wyspa Bali, która przez większość odwiedzających ją turystów została nazwana rajem na ziemi.
Przygotowania do święta rozpoczynają się wiele dni wcześniej a na ulicach panuje tłok zdecydowanie większy niż zwykle. Zakupy, przygotowywanie darów dla bogów to tylko część listy obowiązków jakie należy wykonać. Półki w sklepach i marketach wyczyszczone do ostatniej nitki makaronu. Tłok niemal jak przed Wigilią lub Nowym Rokiem w Europie.
Odświętnie ubrane kobiety udają się do świątyń wraz z przygotowanymi dla bóstw darami. Z wielką gracją przenoszą owoce na głowach. Co bardziej odważne i sprawnie wsiadają z koszami na motor! Tak stroje kobiet, jak i mężczyzn są ściśle określone przez zasady obowiązujące również dzieci. Późnym na dzień przed świętem ciszy, ludzie wychodzą świętować na ulice. Samochody, świątynie, ulice – wszystko mieni się kolorowymi światłami!
Do późnej nocny ze świątyń dobiegają głosy zespołów wykonujących tradycyjną muzykę, roznosi się woń kadzideł rozpalanych w niewyobrażalnych wręcz ilościach. Wyjątkową atrakcją są tworzone przez społeczności lokalne stwory Ogoh-ogoh. Dzień przed świętem podczas parady mieszkańcy obnoszą je ulicami miasta w celu zabrania przez niego wszystkich złych mocy i oczyszczeniu świata przed Nowym Rokiem. Na koniec święta wszystkie stwory są palone. Nocne zabawy kończą się rytualnym obżarstwem ponieważ w dniu następnym obowiązuje post.
Pomimo trudności jakie możemy spotkać podczas tych kilku dni to warto wtedy być na wyspie. To wydarzenie jakiego nie doświadczymy nigdzie indziej, unikalne zjawisko w którym można wziąć udział. Balijczycy bardzo się cieszą, kiedy widzą wyrazy zainteresowanie ich świętem, celebracją i wszystkim co towarzyszy ich życiu religijnemu.